Widoczna zmiana tematu
Widoczna
zmiana tematu
Społeczny dyskurs na temat niepełnosprawności coraz bardziej i coraz szybciej zmienia kurs: z jej kosztów na wartość, z odpowiedzialności na jej potencjał innowacyjny. Ta radykalna zmiana paradygmatu niesie potencjał lepszego zaspokajania niewidocznych dotąd potrzeb.
Osoby z niepełnosprawnościami mogą w coraz większym stopniu liczyć na postęp technologiczny. Świat otwiera nowe możliwości: urządzenia mobilne, sprzęt, oprogramowanie, urządzenia peryferyjne.
Co za tym stoi? Pieniądze.
Istnieje kilka trendów napędzających tę zmianę:
- Po raz pierwszy w historii istnieje powiązanie rosnących oczekiwań społecznych, szybko postępujących innowacji technologicznych i znacznego kapitału przeznaczonego na różnorodność, równość i włączenie, w celu budowy gospodarki włączającej.
- Dotychczas technologie dla osób niepełnosprawnych były pomijanym rynkiem światowym. To się zmienia, bo jak można pomijać rynek wart wiele bilionów dolarów, czyli większy niż Chiny?
- Zapotrzebowanie na produkty i usługi wspierające jest ogromne i rośnie. Populacja niewidocznych doświadcza bezrobocia na poziomie kryzysowym i braku kapitału inwestującego, a wg prognoz, wobec starzenia się społeczeństwa i wzrostu liczby ludzi cierpiących na choroby niezakaźne, do 2050 r. liczba osób z niepełnosprawnościami na świecie wzrośnie o 130% czyli do 3,5 miliarda.
Startupy
przyspieszają świat
Szybkie, otwarte i śmiałe umysły, czyli oczywiście startupy, wkroczyły do gry i już nie da się nie zauważyć ich udziału w kształtowaniu społeczeństwa równych szans, dostępu i możliwości dla osób niepełnosprawnych. Wykorzystanie mocy technologii i innowacji do uwolnienia ludzkiego potencjału i tworzenia rozwiązań zmieniających życie niewidocznych – to realna zmiana świata na lepsze.
Misją wielu z nich są podstawowe zmiany, takie jak dobre samopoczucie, niezależność i włączenie społeczne. Tylko tyle i aż tyle.
10 startupów w UE
widocznie wspierających niewidocznych
Wandercraft
Misją Wandercraft (pol. wędrówka) jest pomoc osobom z upośledzeniem chodzenia w ponownym chodzeniu, dzięki autonomicznemu egzoszkieletowi. Założona w Paryżu w 2012 r. firma zaprojektowała egzoszkielet Atalante dla pacjentów z niepełnosprawnością narządu ruchu, wynikającą z urazu rdzenia kręgowego, chorób nerwowo-mięśniowych lub udaru.
Atalante to robotyczny, samobalansujący egzoszkielet kończyny dolnej, który nie wymaga użycia rąk i może być używany w placówkach opieki zdrowotnej do rehabilitacji chodzenia. Jest łatwy w użyciu, ponieważ pacjenci nie muszą uczyć się utrzymywania równowagi o kulach, dzięki czemu chodzenie i wykonywanie codziennych zadań jest niemal natychmiastowe.
Be My Eyes
Be My Eyes (pol. bądź moimi oczami) to bezpłatna aplikacja, która zapewnia połączenie wideo na żywo między niewidomymi i niedowidzącymi użytkownikami a widzącymi wolontariuszami i przedstawicielami firm.
Firma Be my Eyes została założona w Danii w 2015 r. przez Hansa Jørgena Wiberga, duńskiego rzemieślnika meblowego. Wiberg, który sam jest niewidomy, wiedział z własnego doświadczenia, że osoby niewidome lub słabowidzące często potrzebują tylko niewielkiej pomocy przy wykonywaniu codziennych zadań. Gdy jego również niewidomy przyjaciel podpowiedział mu, że korzysta z rozmów wideo, aby korzystać z pomocy przyjaciół, Jørgen wpadł na pomysł aplikacji.
Dziś Be My Eyes, korzystając z sieci widzących wolontariuszy, rozrosła się do 3 milionów osób, współpracuje z globalnymi firmami, takimi jak GSM i Clearblue oraz stała się częścią obsługi klienta Microsoft i Google.
Pedius
Pedius to aplikacja mobilna umożliwiająca wykonywanie połączeń telefonicznych osobom niesłyszącym i niedosłyszącym. Korzystając z zaawansowanej technologii rozpoznawania mowy, ta aplikacja umożliwia wykonywanie prywatnych rozmów telefonicznych w czasie rzeczywistym na urządzeniach iPhone lub Android.
Po pobraniu aplikacji użytkownik może napisać wiadomość, a Pedius odczyta ją wybranemu kontaktowi za pomocą sztucznego głosu. Użytkownik może także użyć własnego głosu podczas rozmowy, a aplikacja przekonwertuje wiadomość na zautomatyzowany głos i wyśle ją do odbiorcy. Odpowiedź odbiorcy natychmiast pojawi się na ekranie w postaci tekstu.
Pedius, założona w Rzymie we wrześniu 2013 r., jest obecnie aktywna w 9 krajach w 6 różnych językach i ma ponad 13 tysięcy zarejestrowanych użytkowników. Platforma oferuje również rozwiązania biznesowe, wspierające integrację pracowników z niepełnosprawnościami.
Scewo
Scewo została założona przez współzałożycieli ETH Zurich, w celu opracowania kompaktowego, samobalansującego wózka inwalidzkiego, który umożliwi ludziom pokonywanie przeszkód, takich jak schody.
Wszystko zaczęło się jako kontynuacja projektu studenckiego: w 2014 r. zespół uruchomił swój pierwszy prototyp, a już w 2018 r. zaprezentował swój trzeci prototyp, Scewo Bro, który został okrzyknięty przez BBC rewolucyjnym wózkiem inwalidzkim do wspinaczki po schodach. Wkrótce Scewo Bro rozpoczęło przedsprzedaż w Szwajcarii, Niemczech i Austrii i zdobyło nagrody „Best of the Best” Red Dot Design za rok 2019.
Mimi
Mimi zapewnia personalizację dźwięku w oparciu o słuch. Ten startup z siedzibą w Berlinie, założony w 2014 r., opracował inspirowaną biologią i zastrzeżoną technologię przetwarzania dźwięku, która wie, jak dobrze użytkownik słyszy.
Opierając się na fakcie, że wszyscy ludzie słyszą inaczej, technologia Mimi wypełnia lukę pomiędzy słyszeniem a dźwiękiem, zapewniając słuchaczowi najbardziej spersonalizowane wrażenia dźwiękowe, dostosowane do jego słuchu. Dostosowuje sygnał audio do możliwości słuchowych użytkownika, kompensując niedoskonałe słyszenie i pomagając słuchaczom o wszystkich zdolnościach słuchowych przezwyciężyć wyzwania związane ze słuchaniem w hałaśliwym otoczeniu. W rezultacie dźwięki stają się lepiej słyszalne, a słuchacze mogą nadążać za dialogiem i lepiej cieszyć się muzyką.
Mimi można łatwo zintegrować z urządzeniami elektroniki użytkowej, takimi jak słuchawki, smartfony, telewizory, pokładowe systemy rozrywki oraz szereg systemów i platform. Mimi zdobyła nagrody CES Innovation Awards przez 2 lata z rzędu w 2019 i 2018 r. W marcu 2018 r. otrzymała finansowanie od Heartbeat Labs.
Re.flex
Re.flex produkuje urządzenie do noszenia śledzące ruch, które prowadzi pacjentów na ostatnich etapach rehabilitacji fizjoterapeutycznej, pomagając im skutecznie wykonywać ćwiczenia w domu.
Urządzenie może być używane przez osoby, które przeszły całkowitą wymianę stawu kolanowego lub biodrowego, rekonstrukcję łąkotki, a także przeszli operację mającą na celu naprawę uszkodzeń więzadeł. Zasadniczo urządzenie do noszenia i platforma dotyczą niepełnosprawności wynikającej z urazów fizycznych, które można zrehabilitować.
Startup założony w Rumunii w 2016 r. przez Camila Moldoveanu, europejskiego mistrza brazylijskiego jiu-jitsu i jego przyjaciela Andreia Klugera, stawia sobie za cel uczynienie fizjoterapii wymierną i zaoferowanie telerehabilitacji jako usługi. Docelowymi klientami są sami fizjoterapeuci, kliniki, firmy ubezpieczeniowe i pacjenci.
Mouse4All
Mouse4All (pol. mysz dla wszystkich) to aplikacja, która pozwala osobom z poważnymi niepełnosprawnościami fizycznymi, takimi jak porażenie mózgowe, urazy rdzenia kręgowego, stwardnienie rozsiane, stwardnienie zanikowe boczne (ALS) czy inne choroby nerwowo-mięśniowe, na dostęp do ekranów dotykowych Androida bez dotykania ekranu.
Umożliwia dostęp do Internetu, sieci społecznościowych, gier lub dowolnej innej aplikacji, jest kompatybilna zarówno z przełącznikami Bluetooth, jak i kablowymi. Jest również łatwy w instalacji i można go dostosować do taktowania i szybkości skanowania użytkowników.
Startup Mouse4all został założona w Madrycie w 2015 r. przez dwóch inżynierów, José Ángela Jiméneza i Javiera Montanera. Od tego czasu zdobył wiele nagród, w tym unijną nagrodę za wpływ innowacji społecznych w 2018 r. i nagrodę ONZ za lata 2017–2018.
Wayfindr
Wayfindr (pol. wskazywacz, poszukiwacz drogi) umożliwia osobom niedowidzącym samodzielne podróżowanie dzięki zintegrowanej i dostępnej nawigacji audio.
Założona w 2015 r. w Londynie firma opracowała standard zatwierdzony na arenie międzynarodowej za pośrednictwem Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego. Wayfindr ma na celu opracowanie i wdrożenie otwartego standardu we wszystkich systemach wyszukiwania drogi, udostępniając właścicielom obiektów i usługom nawigacji cyfrowej narzędzia umożliwiające wyszukiwania drogi za pomocą dźwięku.
Ta innowacja naprawdę otworzy świat, gdzie osoby z wadą wzroku nie będą już nią ograniczone, usuwając bariery w zatrudnieniu, w spotykaniu się z przyjaciółmi i rodziną oraz angażując ich w inne społeczności.
SociAbility
SociAbility (pol. towarzyskość) to aplikacja mobilna zawierająca listę obiektów i informacje o ich dostępności. Startup ten został założony w 2018 r. w Oksfordzie przez byłego studenta Matta Pierriego. Matt doznał urazu rdzenia kręgowego w wieku 16 lat, a kiedy przyjechał z Australii na studia, został członkiem-założycielem Oxford Accessibility Project.
Ta aplikacja zbiera szczegółowe informacje od użytkowników na temat dostępności sklepów i miejsc spotkań towarzyskich, takich jak restauracje, bary, puby i kluby. Współpracując z lokalnymi organizacjami, obiektami i członkami społeczności, SociAbility może zapewnić najbardziej kompleksowy zasięg na dowolnym obszarze geograficznym. Początkowo skupiała się na Oksfordzie, ma na celu ekspansję w Wielkiej Brytanii, a ostatecznie na arenie międzynarodowej.
Munevo
Munevo została założona w 2018 r. w Monachium, aby pomagać osobom niepełnosprawnym w prowadzeniu wózków inwalidzkich poprzez wykonywanie prostych ruchów głową za pomocą aplikacji Google Glass. Pomysł przyszedł do zespołu podczas studiów uniwersyteckich w katedrze informatyki biznesowej na Politechnice Monachium.
Choroby takie jak stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona czy urazy rdzenia kręgowego mogą poważnie ograniczyć swobodę poruszania się człowieka i związaną z tym niezależność. Osoby dotknięte chorobą są często zależne od pomocy innych ludzi lub drogich i niewygodnych układów kierowniczych. Celem Munevo jest wywarcie pozytywnego wpływu na mobilność osób na wózkach inwalidzkich poprzez zapewnienie mniej stygmatyzującego i wygodniejszego systemu sterowania.
Zespól otrzymał za aplikację Niemiecką Nagrodę Mobilności 2019 roku. O swojej misji mówią tak:
„Naszym celem jest kształtowanie przyszłości, w której fizyczne ograniczenia nie są już równoznaczne z ograniczonymi perspektywami. Przyszłość, w której technologia i innowacje pomagają zapewnić każdemu równe szanse na prowadzenie pełnego i samodzielnego życia.”
A my dodajemy od siebie: zaangażowanie i wspieranie startupów, inicjatyw, inwestycji i partnerstw, by tworzyć świat możliwości i dostępu dla niewidocznych, to misja nas wszystkich, misja ludzkości.