W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies na stronie internetowej Serwisu NIEWIDOCZNI pod adresem https://www.niewidoczni.org Korzystanie z naszej strony oznacza, że będą one zamieszczane na Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki na Twoim urządzeniu. Dla Twojej wygody nasza strona używa plików cookies po to, aby dostosować serwis do użytkowników, a także w celach statystycznych.

Zrozumienie, integracja i zmiana widzenia niepełnosprawności.

Każda niepełna sprawność to pełnia człowieczeństwa.
Otwórz oczy, umysł i serce - to klucze do zmiany świata na lepsze.

Czcionka: A A+ A++
Resetuj

Zmiana perspektywy to sztuka transcendencji: czyni niewidoczne widocznym

Przyjazne marki
Czas czytania: 6 min
Zmiana perspektywy to sztuka transcendencji:
czyni niewidoczne widocznym

W tym artykule przedstawiamy Katherine Ramo - założycielkę i przewodniczącą CMS ENABLE (oraz aktywną członkinię społeczności PurpleSpace, która jest wielką inspiracją naszego projektu NIEWIDOCZNI i którą przybliżamy Wam pokrótce w Post Scriptum poniżej. Obiecujemy wkrótce napisać o nich więcej!)

Dr Katherine (Katia) Ramo jest wielokrotnie nagradzaną prawniczką o zasięgu globalnym, radczynią prawną ds. technologii, mediów, własności intelektualnej i konkurencji (TMIC) oraz kierowniczką praktyki Pro Bono w kancelarii CMS London.

W pewnym momencie życia Katia sama stała się osobą niepełnosprawną, co – jak sama mówi – zmotywowało ją do założenia sieci CMS ENABLE, projektu, którego misją stało się dobre samopoczucie i wewnętrzna pewność siebie osób niepełnosprawnych. Obecnie Katherine promuje różnorodność na całym świecie, prowadząc networki, mentoring, pisząc i przemawiając podczas wielu wydarzeń i we wszystkich możliwych kanałach. Wspiera działania zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne firm i organizacji zajmujących się różnorodnością, w tym także przez ONZ i organy regulacyjne, gdzie udziela porad dotyczących kwestii różnorodności, szczególnie związanych z płcią i niepełnosprawnością. 

Katherine jest twórczynią metody, a może raczej sztuki, która nazwała transcend It (z ang. przekrocz To, transcenduj To). To sztuka budowania wewnętrznej pewności siebie poprzez umiejętność uchwycenia i zmiany perspektywy w postrzeganiu np. wydarzenia, które w przekonaniu osoby niepełnosprawnej ogranicza jej możliwości wpływania na świat.

– Żyjemy w świecie, w którym dobre referencje czy właściwe kompetencje i umiejętności nie są już wystarczającymi warunkami do osiągnięcia trwałego sukcesu. To odnalezienie i wykorzystanie naszej wewnętrznej hojności oraz rozwijanie głębi charakteru (jako jednostek i organizacji) ma prawdziwe znaczenie dla trwałych zmian w wielowarstwowych strefach, w których egzystujemy. To po prostu must have. To niezaprzeczalna prawda, bez względu na to, czy pracujesz dla szóstej największej kancelarii na świecie, czy w małym butiku, czy tylko dla siebie.

Kilka lat temu, jako dorosły człowiek, stałam się niepełnosprawna. Zdiagnozowano u mnie rzadką chorobę genetyczną zwaną syndromem Sticklera II typu. Powoduje on utratę wzroku i słuchu, uszkadza też stawy. Nałożył się on na zespół stresu pourazowego (PTSD), rezultatu cywilnej służby w Afganistanie.

Odnalezienie siebie, wymyślenie na nowo swojej ścieżki kariery dało mi cel, raison d’etre – pod warunkiem, że zamiast rozpamiętywać straty patrzyłam w przyszłość, nawet jeśli jej nie było. Wtedy jeszcze nie byłam w stanie zauważyć, że właśnie… przekraczam To. Ujrzałam to dopiero w pełni, gdy dołączyłam do londyńskiego oddziału CMS, tworząc moją ukochaną sieć CMS ENABLE i służąc jako powierniczka w zarządzie BlindAid.

CMS ENABLE, network dla osób niepełnosprawnych, narodziła się z życiowej podróży Katherine, jej sposobu przechodzenia przez trudności i prób. Od samego początku zdecydowała, że projekt będzie się koncentrować wokół idei pojawiania się i związanych z tym pojęciem 6 wątków (z ang. appear, jest mnemonikiem słów awareness, participation, practice, empathy, action i reporting).

  • Awareness czyli świadomość: jest kluczowa, ponieważ wiele osób, nie z własnej winy, nie jest świadomych szerokości spektrum istniejących niepełnosprawności.
  • Participation czyli współuczestnictwo: związane jest z mobilizowaniem ludzi w biurach CMS w Wielkiej Brytanii, na arenie międzynarodowej oraz u kluczowych klientów, by zachęcić ich do udziału w sieci organizacji w celu poszerzenia jej wpływu.
  • Practice czyli praktyka: pokazywanie osób niepełnosprawnych w różnych profesjach oraz zachęcanie ich do podzielenia się swoimi doświadczeniami. Służy dwóm celom misji: pokazanie prawdziwej determinacji w przezwyciężaniu trudności oraz posiadania przykładów najlepszych praktyk.
  • Empathy czyli empatia: łączy się ze świadomością i zrozumieniem. Są tacy, którzy twierdzą, że empatii nie można nauczyć. Jednak to twierdzenie zostało już obalone badaniami naukowymi, które potwierdziły, że empatii można nauczyć poprzez trening, świadomość i ekspozycję.
  • Action czyli działanie: CMS ENABLE chce kontynuować misję w następnych pokoleniach, a sposobem, by to osiągnąć jest działanie na wielu poziomach i w wielu dziedzinach, czy to inicjowanie kampanii treningowych, wolontariat adwokacki czy też lobbowanie w określonych sprawach… możliwości są nieskończone.
  • Reporting czyli zgłaszanie: to bardzo delikatna kwestia, bo wielu ludzi przed zgłaszaniem wyniszczających niepełnosprawności, zwłaszcza tych niewidocznych, powstrzymuje strach. Właśnie dlatego trzeba o tym mówić na forum, zachęcać do przekraczania Tego, dzielenia się informacjami, czynienia niewidocznego widocznym, by usuwać wszelkie uprzedzenia.

– Zasadniczo, jeśli się przyjrzeć, sztuka przekraczania Tego wydarza się każdego dnia, w każdym momencie, na poziomie indywidualnym i firmowym. Powstaje pytanie, czy przekraczasz to Ty, czy twoja organizacja? Jeśli ani Ty, ani Twoja organizacja tego nie robią, to jakie macie możliwości, by pomóc w zmianie kulturalnej na rzecz wewnętrznej pewności siebie osób niepełnosprawnych? pyta (nie)retorycznie Katherine Ramo. A każda i każdy z nas musi sobie szczerze odpowiedzieć.

 

PS

Inicjatywa PurpleSpace to jedyne w swoim rodzaju centrum networkingu i rozwoju zawodowego dla niepełnosprawnych pracowników, liderów grup zasobów pracowniczych (ERG) oraz ich sojuszników ze wszystkich sektorów i branż. Ich specjalnością jest wspieranie lub tworzenie sieci i grup zasobów pracowników niepełnosprawnych, między innymi dla takich organizacji, jak Fujitsu, Barclays, EY, PwC, GSK i Transport for London.

Mówią o sobie, że są małą firmą społeczną z wielką misją:

„by ułatwiać pracownikom radzenie sobie z doświadczeniem złego stanu zdrowia, niepełnosprawności, wypadku lub urazu, jednocześnie rozkwitając w pracy”.

#PurpleTalk to kampania zachęcająca do rozmów o osobistych i biznesowych korzyściach, płynących z wewnętrznej pewności siebie osób niepełnosprawnych. Na platformie PurpleSpace dzielą się historiami zespołu i innych osób, które opowiadają jak radzą sobie ze swoimi niepełnosprawnościami i chorobami przewlekłymi, jednocześnie pracując. Większość tych osób łączy chęć dzielenia się doświadczeniami, by pomóc innym zyskać odporność lub uczyć się na temat niepełnosprawności i integracji, czy to przez sieć pracowniczą, czy inną większą organizację.

OPUBLIKOWANO:
11.10.2023
ILUSTRUJE:
Wojtek Kniorski
Źródło:
purplespace.org

Zostań z nami

Jeśli chcesz być na bieżąco, chętnie od czasu do czasu damy Ci znać, co nowego w naszym projekcie i podeślemy ciekawe tematy do poczytania na blogu.