W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies na stronie internetowej Serwisu NIEWIDOCZNI pod adresem https://www.niewidoczni.org Korzystanie z naszej strony oznacza, że będą one zamieszczane na Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki na Twoim urządzeniu. Dla Twojej wygody nasza strona używa plików cookies po to, aby dostosować serwis do użytkowników, a także w celach statystycznych.

Zrozumienie, integracja i zmiana widzenia niepełnosprawności.

Każda niepełna sprawność to pełnia człowieczeństwa.
Otwórz oczy, umysł i serce - to klucze do zmiany świata na lepsze.

Czcionka: A A+ A++
Resetuj

Każda sztuka jest po prostu i aż sztuką, jak widać

Sztuka
Czas czytania: 7 min
Każda sztuka jest po prostu i aż sztuką,
jak widać

Portal Disability Arts Online postawił przed sobą misję dzielenia się sztuką i kulturą osób niepełnosprawnych ze światem. I – co przyznajemy z uznaniem – świetnie ją wypełnia. Ilekroć chcemy pokontemplować artystyczne dokonania Niewidocznych, zaglądamy tutaj do galerii i… cóż, Ty też zajrzyj! Są niesamowite.

Disability Arts Online jest organizacją kierowaną przez osoby niepełnosprawne, założoną w celu promowania sztuki i kultury osób niepełnosprawnych na łamach portalu i mediów społecznościowych. Ich raison d'être to przede wszystkim wspieranie niepełnosprawnych artystów poprzez rozpowszechnianie informacji na temat tworzonych przez nich dzieł sztuki. Oddają także artystom platformę do blogowania, dzielenia się przemyśleniami i obrazami opisującymi praktyki artystyczne, projekty i codzienne rzeczy związane ze znajdowaniem inspiracji do kreatywności.

DAO podkreśla, że samo bycie artystą to trudna droga, a bycie niepełnosprawnym artystą wymaga dodatkowych warstw odporności i hartu ducha. Doceniając ten wysiłek, DAO zapewnia wsparcie, łącząc artystów z osobami o podobnych poglądach, głównie za pośrednictwem sieci mediów społecznościowych.

Na portalu publikowane są przede wszystkim artykuły redakcyjne, blogi i gabloty artystyczne, tworząc miejsce, w którym można dzielić się i komentować opinie, recenzje i wywiady. Niepełnosprawni pisarze i kontestatorzy sztuki mogą publikować tu swoje własne opinie o sztuce, recenzje lub artykuły na temat swojej praktyki artystycznej.

Sztuka w społecznym, nie medycznym
modelu niepełnosprawności

Disability Arts Online wspiera rozumienie sztuki i kultury niepełnosprawności w oparciu o Społeczny Modelu Niepełnosprawności, będący antidotum na Medyczny Model Niepełnosprawności, który jak wiadomo postrzega Niewidocznych jako odrzuconych, wymagających naprawy, koniecznych do dostosowania do wartości tak zwanych „normatywnych”.

Tymczasem DAO postrzega sztukę i kulturę osób niepełnosprawnych jako wspierające środowisko, w którym można dzielić się doświadczeniami dotyczącymi barier, przed którymi stoimy jako osoby niepełnosprawne i doceniać swoje życie.

Włączanie do świata
sztuki
 

Oprócz wypełniania portalu świetnymi treściami, Disability Arts Online oferuje szerszemu sektorowi artystycznemu możliwość nawiązania kontaktu z niepełnosprawnymi artystami. Dzielenie się możliwościami zawodowymi na stronach z ofertami, czytanie o ich pracy na blogach i artykułach redakcyjnych, a w niektórych przypadkach poprzez współpracę partnerską dzięki usługom doradczym.

W kalendarium Disability Arts Online można znaleźć wydarzenia związane ze sztuką i kulturą osób niepełnosprawnych, a także dostępne przedstawienia głównego nurtu. W wykazie znajduje się również sekcja poświęcona zawodom artystycznym i możliwościom rozwoju kariery, komisjom artystycznym, rezydencjom i konkursom.

Kiedy i gdzie się da, Pracownicy DAO lubią wychodzić i przemawiać na konferencjach oraz organizować wydarzenia na festiwalach. Oprócz prowadzenia portalu każda osoba z Zespołu realizuje tez swoje własne pasje artystyczne, przykładowo dyrektorka Trish Wheatley ma rozległe doświadczenie jako reżyserka i producentka sztuk performatywnych i wizualnych, a redaktor Colin Hambrook jest poetą i pracował przy wielu wydarzeniach związanych z poezją performatywną.

DAO angażuje się również w pomoc innym osobom z sektora artystycznego i kulturalnego w ulepszaniu ich pracy z niepełnosprawnymi artystami i publicznością. Sposób, w jaki współpracują z każdym partnerem, opiera się na jego potrzebach w określonym momencie. Na początku zawsze jest rozmowa, aby dowiedzieć się, w jaki sposób ich know-how może pomóc w budowaniu wiedzy i pewności siebie artysty.

Spora część tej pracy prowadzi do owocnej, kreatywnej pracy partnerskiej opartej na projektach. Jednak równie ważna jest część koncentrująca się wokół sesji tzw. Creative Case for Diversity (pol. twórczy argument na rzecz różnorodności – jest to sposób na zbadanie, w jaki sposób organizacje i artyści mogą wzbogacić swoją pracę, wykorzystując szeroki zakres wpływów i praktyk) oraz Disability Awareness (pol. świadomość niepełnosprawności - czyli praktyka polegająca na poznawaniu, uznawaniu i akceptowaniu doświadczeń jednostki związanych z niepełnosprawnością).

Spojrzenie niewidocznych artystów
na ich własną niepełnosprawność i kulturę
 

Sekcja blogów na portalu DAO – to tutaj - zapewnia niepełnosprawnym artystom i pisarzom przestrzeń, w której mogą podzielić się przemyśleniami, dać czytelnikom wgląd w swoją praktykę artystyczną, oraz otrzymać komentarze i opinie.

Blogi te zapewniają pouczający, ale i często humorystyczny wgląd w to, jak niepełnosprawność i upośledzenie są doświadczane z perspektywy samych artystów.

Skoro już jesteśmy przy artystach, nie odmówimy sobie przedstawienia choćby kilku sylwetek i odniesienia do ich dokonań artystycznych.

Andrew Bolton zajmuje się głównie muralami społecznościowymi, tworząc dzieła sztuki specyficzne dla danego miejsca we współpracy z różnymi grupami społeczności, zwłaszcza tymi, którzy są niewidoczni i których głosy zwykle niesłyszalne. Genezą jego artystycznej ścieżki była historia z dzieciństwa:

Jako dzieci zostaliśmy z bratem wyrzuceni z głównej publicznej galerii sztuki w naszym mieście – Ferens Art Gallery w Hull. Prawdopodobnie biegaliśmy w kółko czy coś, ale doświadczyłem tego jako odrzucenia od ekskluzywnego, „kulturowego” świata, którego nigdy nie będę częścią. Pozostaję w pełni świadomy tragicznej alienacji, jaką ludzie odczuwają od sztuki.

Helen Thompson jest artystką wizualną z autyzmem i ADHD. Lubi celebrować naturę poprzez swoją sztukę i pracować przy użyciu różnych mediów, w tym. Fascynuje się sposobem poruszania się ludzkiego ciała, a dobrze rozumiejąc anatomię i ruch, szuka środków przekazu dla połączenia obu systemów w jedną spójną całość. Pracuje łącząc przeciwieństwa: pastele, oleje, akwarele i eksperymentując z zimnym woskiem.

Podoba mi się sposób, w jaki można tworzyć warstwy sugerujące ruch. To powolny proces, ale lubię budować warstwy i jest to satysfakcjonujący sposób na przedstawienie postaci w ruchu.

Adian Moesby jest artystą i kuratorem, badającym osobisty i obywatelski dobrostan poprzez prace, które są jednocześnie zabawne, intymne, kwestionujące i głęboko ludzkie. Jego praktyka artystyczna jest bardzo zaangażowana społecznie. Szczególnie interesują go przestrzenie, w których krzyżują się sztuka, technologia i dobre samopoczucie. Podstawą jego pracy badającej podwójny kryzys związany ze zmianą klimatu i zdrowiem psychicznym są związki między zewnętrzną „pogodą fizyczną”, której doświadczamy, a naszą „wewnętrzną pogodą psycho-emocjonalną”. Wnosi zróżnicowane i wnikliwe podejście do emocjonalnego kontekstu pracy ze zmianami klimatycznymi oraz głębokich wzajemnych powiązań między środowiskiem naturalnym i społecznym we współczesnym życiu.

Sieć współpracy
to większy zasięg włączenia

Disability Arts Online współpracuje z innymi inicjatywami, które mają podobną misję, np. z Unlimited, Orkiestra Symfoniczna w Bournemouth, Creative Diversity Network, D4D (rozwinięcie tego skrótu w tłumaczeniu na język polski jest dość karkołomne, zatem po prostu zajrzyj na portal organizacji i zobacz, jak dobrą robotę robią).

Współdziałają także z projektami wspierającymi tworzenie materiałów źródłowych, dokumentujących historię praktyki artystycznej osób niepełnosprawnych: NDACA czyli Narodowa Kolekcja i Archiwum Sztuki Niepełnosprawności oraz Daisy (Disability Arts in Surrey w skrócie DAiSY to organizacja patronacka, która promuje i celebruje prace artystów niesłyszących, niepełnosprawnych i neuroróżnorodnych oraz organizacji artystycznych niepełnosprawnych w Surrey).

Na koniec: warto wiedzieć, że tak głęboko humanistyczne projekty realizowane są nie tylko dzięki Ministerstwu Kultury i Sztuki UK, ale i… Brytyjskiej Loterii. Od razu czujemy ulgę, że jest skąd brać na niewidoczną sztukę ;)

My także wierzymy, że we współpracy i networkingu siła – dlatego działamy i już niedługo pochwalimy się naszą siecią współpracy w Polsce i nowymi Partnerami projektu NIEWIDOCZNI.

OPUBLIKOWANO:
12.12.2023
ILUSTRUJE:
Wojtek Kniorski

Zostań z nami

Jeśli chcesz być na bieżąco, chętnie od czasu do czasu damy Ci znać, co nowego w naszym projekcie i podeślemy ciekawe tematy do poczytania na blogu.