W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies na stronie internetowej Serwisu NIEWIDOCZNI pod adresem https://www.niewidoczni.org Korzystanie z naszej strony oznacza, że będą one zamieszczane na Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki na Twoim urządzeniu. Dla Twojej wygody nasza strona używa plików cookies po to, aby dostosować serwis do użytkowników, a także w celach statystycznych.

Zrozumienie, integracja i zmiana widzenia niepełnosprawności.

Każda niepełna sprawność to pełnia człowieczeństwa.
Otwórz oczy, umysł i serce - to klucze do zmiany świata na lepsze.

Czcionka: A A+ A++
Resetuj

Niby niewidoczne, a widocznie ważne - czyli krótka historia dostępności… majtek

Dostępność
Czas czytania: 7 min
Niby niewidoczne, a widocznie ważne
- czyli krótka historia dostępności… majtek 

Codziennie ludzie stają przed wyzwaniami w swoim życiu, które mogą zmniejszyć ich pewność siebie i produktywność. Dziewczyny ze Slick Chicks wierzą, że majtki nie powinny być jednym z nich.

Trudno się nie zgodzić.

Przedstawiamy Ci brand modowy, który w spektakularnie prosty i piękny sposób łączy modę i wygodę. W naszym wolnym tłumaczeniu pozwalamy sobie ująć nazwę jako Sprytne Dziewczyny, co ma swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości, bo marka prowadzona jest przez kobiety, pasjonatki dostępności, zaiste mądre, otwarte i bardzo kreatywne.

Dziewczyny same o sobie mówią tak:

 - Jeśli jeszcze nas nie znasz, jesteśmy prowadzoną przez kobiety marką wywierającą wpływ na społeczeństwo.

Naszą misją jest wzmacnianie ludzi
i dawanie im pewności siebie, której bardzo potrzebują,
aby stawić czoła codziennym wyzwaniom życia.

- Dostępność jest koniecznością dla tak wielu osób, a jednocześnie istnieje tak niewiele dostępnych opcji odzieży. To ważne, abyśmy jako społeczność (osób niepełnosprawnych) wzmocnili nasz głos, aby poinformować o tym fakcie branżę odzieżową. To nie jest w porządku – i razem to zmieniamy! 

Wierzymy, że każdy zasługuje na poczucie wsparcia dzięki produktom, które dają poczucie godności i niezależności. 

Spójrzmy prawdzie w oczy. Dzisiejszej branży modowej brakuje produktów, które mogą faktycznie zmienić życie ludzi. Większość marek modowych koncentruje się wyłącznie na najnowszych trendach stylistycznych, a nie na jakości i funkcjonalności ubrań. Ale nie my. Nasze produkty projektujemy nie tylko ze względów stylistycznych, ale także funkcjonalnych. Każdy z naszych produktów posiada np. zapięcia (paski marki VELCRO®, zamki magnetyczne, zapięcia na rzepy), które ułatwiają proces ubierania. 

Jesteśmy dumne, że mamy społeczność pełną ludzi pragnących zmian. Już od 10 lat Slick Chicks służy jako platforma umożliwiająca osobom niepełnosprawnym i przewlekle chorym zabranie głosu. Jako zespół wierzymy, że właśnie ten głos najmocniej realizuje misję naszej marki. 

Dlaczego majtki?

Helya Mohammadian, założycielka marki Slick Chicks, opowiada o tym jak rodzinne zdarzenie zainspirowało ją do stworzenia naprawdę rewolucyjnej marki modowej, która wreszcie nie mówi kobietom co należy nosić tylko słucha czego potrzebują mając ograniczenia. 

- Moja podróż rozpoczęła się w 2012 roku, kiedy moja siostra urodziła mojego uroczego siostrzeńca. Jak często się zdarza, podczas jej porodu wystąpiły powikłania i musiała przejść pilne cesarskie cięcie. Rekonwalescencja po operacji pozostawiła ją osłabioną na kilka tygodni. Samo wstanie z łóżka było dla niej dużym wyzwaniem. Mąż musiał jej pomagać w korzystaniu z toalety, prysznica i przebieraniu się, ponieważ nawet nie mogła się schylić. Czegoś tak osobistego, jak założenie bielizny, nie mogła zrobić sama.

Nie chcąc, aby moja siostra miała takie trudności w codziennym życiu, zdecydowałam, że nadszedł czas, aby znaleźć rozwiązanie. Nie zdawałam sobie sprawy, jak ogromnego i powszechnego problemu dotykam. Produkt, który opracowałam, posłużył większemu celowi, wpływając na życie tak wielu ludzi na całym świecie. Ta podróż zmieniła moje spojrzenie na coś, co większość z nas uważa za oczywiste każdego dnia: ubieranie się.

Podstawą ubierania się jest bielizna. 
To pierwsza rzecz, którą robimy, aby rozpocząć dzień. To konieczność. 
Ale co wtedy, gdy nie jest to tak proste, jak zakładanie ich na jedną nogę na raz? 
Dla osób niepełnosprawnych i z ograniczeniami fizycznymi jest to problem,
z którym borykają się każdego ranka.

Osiągnięcia Sprytnych Dziewczyn to nie tylko sklep z dostępną bielizna i innymi praktycznymi rozwiązaniami odzieżowymi dla osób niepełnosprawnych. Slick Chicks to też platforma wymiany myśli ze świetnie prowadzonym blogiem oraz marka dbająca o włączanie na wszystkich etapach: nie tylko efektu czyli produktu, ale już w całym procesie projektowania i produkcji.

Właśnie dlatego Dziewczyny podjęły współpracę z MAS Holdings. MAS to dostawca postępowych rozwiązań w zakresie projektowania i dostawy dla najlepszych światowych marek sportowych i modowych, z imponującym portfolio innowacyjnych rozwiązań odzieżowych, ale także z wszechstronną, niedyskryminacyjną siłą roboczą obejmującą ponad 94 000 włączonych osób w 16 krajach.

Od momentu założenia w 1987 r. firma MAS opowiada się za równością i inkluzywnością, aby przewodzić etycznej produkcji na Sri Lance. Wysiłki na rzecz stworzenia równych szans na rynku pracy dla osób niepełnosprawnych są imponujące. W oparciu o badania MAS zidentyfikował role zawodowe, które osoby niepełnosprawne mogą bezpiecznie i wygodnie wykonywać. W samym MAS pracuje ponad 380 pracowniczek i pracowników z upośledzeniami fizycznymi, poznawczymi, słuchu, mowy i wzroku. 

Szukając partnera, który odzwierciedlałby ich misję zaangażowania w zrównoważone zmiany, Slick Chicks podjęły współpracę z najlepszymi. Tym samym stały się częścią globalnego ruchu wzmacniającego pozycję osób z ograniczeniami fizycznymi, tworząc produkt dla osób niepełnosprawnych przez osoby niepełnosprawne. 

Piękne umysły myślą podobnie,
zatem podobne historie dzieją się równolegle

Projektantka mody Izzy Camilleri spędziła kilka lat na tworzeniu odzieży na zamówienie dla klientki cierpiącej na paraliż i poruszającej się na wózku inwalidzkim. To doświadczenie otworzyło jej oczy na wyzwania i ograniczenia związane z ubiorem, z jakimi borykają się ludzie niepełnosprawni fizycznie.

Po latach tworzenia pierwszych niestandardowych projektów Izzy zdała sobie sprawę, że skoro jej klientka borykała się z tymi wszystkimi przeszkodami związanymi z ubraniami, na pewno było wielu innych, którzy mieli te same problemy. Izzy zdecydowała się wtedy zorganizować spotkanie grupy fokusowej, podczas którego wysłuchano z uwagą głosu osób z niepełnosprawnościami na temat wyzwań, upodobań i antypatii związanych z codziennym ubraniem.

Po przeprowadzeniu internetowego rozeznania rynku projektantka zauważyła, jak ​​niewiele jest produktów zaprojektowanych specjalnie dla tej grupy demograficznej. Większość przeznaczona była dla osób starszych lub przebywających w placówkach opieki długoterminowej. Poza tym była to odzież bardzo przestarzała zarówno pod względem projektu, jak i wyboru materiału. 

Widząc tę ​​ogromną pustkę na rynku, Izzy dostrzegła szansę na stworzenie nowoczesnej linii ubrań dla osób niepełnosprawnych, zaczynając od podstaw garderoby. I tak w 2009 roku narodziła się marka IZ Adaptive i jej pierwsza linia odzieży adaptacyjnej. 

Izzy Camilleri została okrzyknięta pionierką pionierów w kategorii odzieży adaptacyjnej w postaci modnych, funkcjonalnych elementów. Jej nowe i innowacyjne dzieło nazwano rewolucyjnym. Od tego czasu droga marki była długa i trudna, ale Izzy podtrzymywała ją przy życiu wiedząc, jak ważne jest to, co tworzy i na ile istnień ludzkich pozytywnie wpłynęło IZ Adaptive. 

Na początku pandemii Izzy stworzyła pierwsze „spodnie bezszwowe”, pomagające zmniejszyć ryzyko wystąpienia zagrażających życiu odleżyn. Ta opatentowana technologia jest najważniejszym dziełem, jakie Izzy wykonała w swojej długiej karierze, a spodnie stały się ważnym elementem garderoby wielu klientów IZ Adaptive.

Dziś Izzy postrzegana jest jako Liderka Myśli, a IZ Adaptive ciągle przesuwa granice, będąc liderem innowacji i zawsze patrząc w przyszłość. Firma ma globalny zasięg dzięki swojemu sklepowi internetowemu, piszą o niej poczytne światowe media, muzea wystawiają ich prace, a uniwersytety uczą o tej nowej, ekscytującej kategorii odzieży.

OPUBLIKOWANO:
12.10.2023
ILUSTRUJE:
Wojtek Kniorski

Zostań z nami

Jeśli chcesz być na bieżąco, chętnie od czasu do czasu damy Ci znać, co nowego w naszym projekcie i podeślemy ciekawe tematy do poczytania na blogu.